Kadri Aadma

Alates 2013.aasta sügisest võttis Kristiina Kapperilt rühma teise treeneri ameti üle meie oma ridadest sirgunud Kadri Aadma. Kadri on tantsinud Känd ja käbides üle 15 aasta  ja saanud tantsukoolitust juba 1. klassist peale. Kadril on  olnud võimalus abitreeneri kogemusi omandada nii rühma kauaaegse juhendaja Urmo Kännu kui ka Katrini ja Kristiina käe all  ning  nii oligi just nüüd  kui Kristiina suundus teiste projektidega tegelema asjade loogiline käik, et Kadrile usaldati rühma II treeneri vastutav ametikoht.




Varasemad juhendajad

 

Urmo Känd

Urmo Känd sündis 27. veebruaril 1937 perre, kus rahvatants oli au sees ja armastatud. Tema isa Teedo ja ema Olvi panid aluse rahvatantsule Nõmmel 1945. aastal. Isa käe all hakkas Urmo rahvatantsuga tegelema 15-aastaselt. 1967. aastal alustas ta aga juba tööd rahvatantsujuhendajana Nõmme Kultuurimajas.

Aastast 1999 kannab Nõmme Kultuurikeskuse segarahvatantsurühm nime “Känd ja käbid”, kuna tantsurühm on tegutsenud algusest peale Kändude dünastia eestvedamisel ja juhendamisel. 2008 aastal pani Urmo juhendaja ameti maha ja usaldas tantsurühma edasise saatuse noorte ja energiliste tantsuõpetajate Katrin Krause ja Kristiina Kapperi hoolde.

Urmo alustas tantsude loomisega 1988. aastal. Sellest ajast alates on olnud tantsurühma igal esinemisel kavas ka Urmo tantsud.

Hoogsatele ja humoorikatele rahvaviisidele ja naljalauludele loodud tantsudes on uusi samme ja huvitavaid võtteid. Neid tantse tantsida on rõõm ja lust ning ka publik on alati olnud väga soe. Tihtilugu on peale esinimist küsitud, kust need tantsud pärit on.


Kristiina Kapper

 Kristiina Kapper on tantsuõpetaja Tallinnast, kes püüab ennast jagada kahe maailma vahel: eesti normeeritud rahvatants ja autorilooming (sh meie tantsupeotraditsioon) ning eesti pärimustantsu õpetamine. 2011. aastal lõpetas ta Tallinna Ülikooli koreograafia osakonna, enne ülikooli õppis Eesti Tantsuagentuuri Stuudios, kus põhiaineks olid ballet, show- ja estraaditants, kuid nuusutatud sai ka kaasaegset tantsu, karaktertantsu, jazzi, tänavatantsu jpm.Pisikesest peale tantsinud ansamblis Leigarid, kust ka esimesed kokkupuuted pärimustantsuga. Lisaks Nõmme Kultuurikeskusele ja erinevatele projektidele töötab Tallinna Prantsuse Lütseumis, kus juhendab laste- ja noortekollektiivi Leesikad. Kristiina juhendada on ka Juhukse tantsijad.




Tegevus eesti lavarahvatantsu vallas:

  • 2009 Üldtantsupeo B-rühmade liigijuhi assistent
  • 2011 Noorte Tantsupeo 3.-4. klasside liigijuhi assistent
  • 2012 Soome-Eesti Tantsupeo pealavastaja assistent
  • 2013 ERRSi Lokulaua saaja (enim tantsijaid Soome-Eesti Tantsupeol)
  • auhinnalised kohad Uute Tantsude konkursil 2007 ja 2012

Tegevus pärimustantsu vallas:

2011-… tantsuõpitubade läbiviija Viljandi Pärimusmuusika Festivalil, Tartu Traditsioonilise Tantsu festivalil ja mujal
2011-… Traditsioonilise Tantsu Festivali Sabatants korraldaja
2013 Baltica Folkloorifestivali Tallinna sisekontserdi kavajuht

Juulis 2013 toimuv Baltica 2013 festival oli Kristiinal Känd ja käbidega viimane suurem projekt, siit edasi tulevad uued ja veel põnevamad tegemised- tuult sulle tiibadesse, Kristiina.

Katrin Krause

Olen lõpetanud 2003 a. TLÜ koreograafia eriala ning omandanud koreograafia kvalifikatsiooni ning 2007 a. humanitaarteaduste magistri kraadi  kultuurikorralduses EMTA-s. Nii kaua, kui ma end mäletan on minu elu olnud seotud tantsuga. Alates 1992 aastast omandasin tantsuharidust Pärnus Laine Mägi käe all. Aastatel 1999-2007 töötasin Laine Mägi Tantsukoolis tantsuõpetaja-koreograafina (lavaline liikumine, klassikaline tants, karaktertants, eesti tants, showtants, aeroobika, jazz, modern, vabatants, lastetants, rütmika) ning tantsisin ja olin koreograaf tantsutrupis Lancy.

Armastuse rahvatantsu vastu leidsin Tallinna Ülikoolis tänu oma õpetajatele Angela Arrastele ja Kalev Järvelale. Lisaks Tallinna Ülikoolile olen rahvatantsualast kogemust omandanud 2002-2010 Rahvatantsuansambel Pääsuke kunstilise juhina ning alates 2008 aastast olen Nõmme Kultuurikeskuse rühmade juhendaja ja tantsuetenduste/kontsertide liikumise lavastaja.



Tantsualased tegevused:

  • 2002-2007 CIOFF Eesti Noortekoja liige;
  • 2003-2007 CIOFF Eesti Noortekoja tegevjuhi asetäitja;
  • 2004 ja 2007 Baltica lastepeo kontserdi kavajuht ja orgkomitee liige;
  • 2002 IX Koolinoorte Tantsupeo segarühmade üldjuhi assistent;
  • 2003 Harjumaa Laulupeo liikumise lavastaja;
  • 2004 XVII Üldtantsupeo pealavastaja assistent;
  • mitmete Tantsupidude platsi assistent;
  • 2007 magisritöö Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Ingrid Rüütli juhendamisel “Rahvatanstu imago noorte ühiskonnas: uurimus 11–18-aastaste noorte seas”;
  • Uue Tantsu Konkurss 2007 – naiste tantsude kategooria II koht.

Olen loonud koreograafiat ja lavastanud mitmeid tantsuetendusi nii lastele kui täiskasvanutele. Neist olulisemad on olnud minu jaoks :

  • Pärnu Endla teatri folkloorne etendus “Pööripäeva päike” koreograaf (lavastus Raivo Trass);
  • muusikal “Kiss me Kate” repetiitor (lavastus Neeme Kuningas);
  • „Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi” ja „AEG” Laine Mägi Tantsukool;
  • „Perekond Müllersonid” ja „Teekond tundmatusse” koreograafia ja lavastus Kaari Sillamaa  muusikaliteater;
  • lavastused Vivat Musica kontsertidele laeval Romantika.

Folkloorne tantsuetendus “LIBASOO” lavastus ja koreograafia (A. Kitzbergi “Libahunt” ainetel) Eesti Vabaõhu Muuseumis – Tallinna Ülikooli tantsijad;  folkloorne tantsuetendus “Maailma loomine” 2008 aastal Nõmme Kultuurikeskuses.

Lisaks tantsutegevusele töötan alates 2007 aastast igapäevaselt Vanamõisa seltsmaja juhatajana ja Vanamõisa Vabaõhukeskuse arendusjuhina Saue vallas ning kasvatan oma peres kahte vahvat last.