Ajalugu

Alus rahvatantsule pandi Nõmmel Teedo ja Olvi Kännu poolt juba 1945 aastal. Oma maja siis veel polnudki ja trenni käidi tegemas ümberkaudsetes koolides, mis aga ei kahandanud tantsulusti. Oma maja saadi alles 1946. aastal.Teedo ja Olvi alustatut jätkas tantsurühma eestvedaja ja juhendajana 2008 aastani nende poeg Urmo Känd, kes alustas oma rahvatantsuteed 15-aastaselt oma isa käealusena. 1967 aastast sai temast ringijuht.

Nime “Känd ja Käbid” kannab meie rahvatantsurühm aastast 1999. Nimi on tuletatud rühma juhendaja ning tantsurühma rajaja perekonnanimest Känd ja vanasõnast “Ega käbi kännust kaugele kuku”.

Praegu juhendavad meie rühma Katrin Krause ja meie oma rühma ridadest sirgunud Kadri Aadma ning rühm tantsib endiselt Nõmme Kultuurikeskuse katuse all.  Aastatel 2010- 2013 juhendas “Känd ja Käbisid” Katrini kõrval ka Kristiina Kapper, kelle käe all sai rühm päris korralikult teha tutvust folkloorse tantsuga.

Rahvatantsukoolitust on meie rühmas saanud üle 300 tantsuhuvilise. Rühma teenekamad tantsijad läbi aegade on olnud Urmo Kännu abikaasa Helle-Reet Känd, Jaak Sooden ja Epp Vodja. Tegevliikmetest staažikaimaks  on üle 25 hooaja tantsinud Tormi Pritsik.  Känd ja Käbid ridades on hetkel üle 30 rõõmsameelset  tantsijat vanuses 22- 55 .

Tantsurühma esimene suurem tunnustus tuli 1970. a. tantsupeol – rühm  tunnistati laulu- ja tantsupeo mälestusmedali vääriliseks. Laureaaditiitleid nopiti nii vabariiklikul võistutantsimisel (1975) kui ka üleliidulisel taidlusfestivalil (1976).

Siiani on meie tantsurühm osalenud kõigil  tantsupidudel ja seda kurssi on meil plaanis jätkata ka edaspidi.  Esinetud on nii televisioonis, Vanalinna päevadel, Jõuluturul ja ka muudel suurtel üritustel. Tavapäraselt võib meid  näha tantsimas  Nõmme Kevadel ning mitmetel  teistel Nõmme Kultuurikeskuse üritustel.   Esinetud  on päris paljudes Eestimaa kaunites paikades Virust Võrumaani ja ringiga saarteni välja.

Rühma  repertuaaris on kindlal kohal meie varasemate ja praeguste juhendajate autoritantsud, rahvalikud tantsud ja  Eesti tantsud ning ka paljud  meie tantsupidudel tantsitud  lemmiktantsud. Kristiina juhendmisel oleme viimastel aastatel teinud sügavamat tutvust Eesti autentse rahvatantsuga. Meie esitatud folkloorne kava on publiku poolt saanud juba kiidusõnu,  aga see on alles algus, tööd on veel palju.

Uhkusega kannab meie rühma tantsija Juuru rahvarõivast ja seda nii mehed kui ka naised-neiud.

Lisaks sellele, et igal nädalal kaks korda trenni teeme, leiame aega ka muudeks tegemisteks. Paaripäevaseid väljasõite Eesti piires võtame ette iga aasta, kaugemad sõidud on olnud aga Kaukaasiasse Sulevi külla ja Krimmi, esinetud on Luksemburgis,  Leedus  ja korduvalt Soomes,  Soome-Eesti tantsupeol. 2014.aasta jõulukuus oli meile vahva kogemus tutvustada Eesti jõulutraditsioone Leedu jõulupealinnas Trakais.

   Teatetants sai läbitud hoopiski Raplamaal, meie rahvariiete kodukandis.   Üle on elatud ka rühma esimene treeninglaager enne Soome-Eesti tantsupidu ja see ei jää kindlasti viimaseks omataoliseks. Toredaks traditsiooniks on saamas rühma talve-ja suvepäevad koos peredega. Põhjuseid ja võimalusi mõnusaks koosviibimiseks leiame alati.

2014.aasta suvel toimunud XIX tantsupeol  “Puudutuse aeg” oli meie rühm esmaskordselt esindatud kahe rühmaga- Känd ja käbisid oli Kalevi Staadionil kokku rekordiliselt 16 paari ning kaks treenerit. See oli päris uhke tunne.

Känd ja Käbid s.o ligi 70 aastat kogemusi , tantsulusti ja säravaid silmi!